Erhvervsplaymaker John Windbirk hos Hjørring Kommune afviklede tirsdag under et netværksmøde for garantipartnere under Ungegarantien en paneldebat på Hjørring Bibliotek.
Det skete i selskab med blandt andre Susanne Nielsen, Scandic Palagic, John Nørgaard Larsen fra Novo Nordisk og Morten Jensen fra Rolltech.
Alle i panelet var og er fornuftigvis optagede af at efteruddanne de unge ufaglærte i deres respektive virksomheder, for vi kan altid købe en maskine, men vi skal have nogen der kan betjene den, som det blev spidsformuleret af Morten Jensen.
En Mentimeterundersøgelse viser desuden, at de fleste garantipartnere på mødet tænkte det samme, men at manglende tid i driften har været og er den største udfordring.
Som altid var stemningen ifølge arrangørerne høj og engagementet stort på et sådan netværksmøde.
Foto: Privat.


