Byrådsmedlem Erik Høgh-Sørensen fra UFP-Lokallisten i Hjørring Kommune havde til onsdagens byrådsmøde stillet et såkaldt initiativretspunkt om sikring af kanoturisme ved det Gl. Elværk i Bindslev.
Af hensyn til kommunens turistindtægter og bevarelsen af det historiske elværk i Bindslev skulle Hjørring Byråd ifølge punktet bemyndige, at kommunalforvaltningen efter et hurtigt forarbejde udsteder en midlertidig dispensation, som løser problemerne med vandindtaget i Uggerby Å ved Bindslev.
Administrationen kunne imidlertid til punktet oplyse, at det talte ind i en allerede igangværende sag om Vandplanprojektet Fisketrappen, som er forankret i Teknik- og Miljøudvalget (TMU). Forvaltningen havde senest den 7. maj 2024 under punkt 7 afgivet en status til TMU. Administrationen anbefalede derfor på den baggrund, at sagen – herunder forholdet om dispensationsmuligheder – fortsætter med sin nuværende forankring.
Borgmester Søren Smalbro fremsatte på den baggrund et procedureforslag om, at den igangværende sag, herunder også forholdet om dispensationsmuligheder, fortsætter med sin nuværende forankring i TMU.
Alle tilstedeværende byrådsmedlemmer stemte for forslaget.



Projektet er supergodt, men ikke helt færdigt.
For at få gang i tingene igen stillede vi i UFP-Lokallisten forslaget.
Til efteråret stiller vi forslag om at opprioritere og finansiere turismen i den østlige del af Hjørring Kommune, herunder Bindslevs kultur-arv, dvs. bedre forhold for kanoturisme, natur-nydere, fiskere, mv.
I særdeleshed bør Det Gl. Elværk gøres til et nærmest selvfinansierende museum og trækplaster for “energi-turisme”.
Her et uddrag fra byrådsforslaget:
Dengang (1919-1968) løste Bindslevs borgere deres fælles problemer med lokal initiativrigdom.
I dag står vi som samfund med omtrent samme energiproblematik pga. en utilstrækkelig og varierende energiforsyning, samt en ufuldstændig og underfinansieret infrastruktur.
Med venlig hilsen
Erik Høgh-Sørensen
Byrådsmedlem for UFP-Lokallisten
1.hvad er det man giver dispensation for ?
2. Håber at forslag, eller hvad det er. om energiproduktion er en joke. Meningen med projektet var jo at lave fri passage for fisk og dyr ved at fjerne fisketeappen og elværket kun tog det vand som de har lov til.
Hvis man begynder at producere el igen, kommer der igen en kunstig spærring i åen, (vandstrøm fra udløb af elværket ) som fisk og dyr kan få problemer med at finde forbi. Så er vi tilbage til nul igen.