Det kan føles som hundrede år, og lidt ligesom med hunde tæller nattelivs-år også for mere. Ihvertfald hvis man spørger indehaver af Jagthytten & Bar 2 Hjørring, Kasper Rasmussen.
– Vi har i snart to år forsøgt at skabe minder og gode oplevelser for unge som gamle i landsdelen. Lands- og verdenskendte artister har lagt vejen forbi, og de lokale festglade gæster har fået oplevelserne serveret lige i baghaven. Det er noget vi kan være stolte af, og det er vi faktisk også, fortæller han.
Indehaveren ser tilbage på starten af eventyret, som begyndte under navnet Flying Hirsch -en franchise under nattelivskoncernen REKOM. Ambitionerne var fra begyndelsen store: Hjørring skulle have et sted, hvor den klassiske bodega-stemning kunne møde moderne natteliv og store musikoplevelser.
– Vi kunne mærke, at der manglede noget i byen. Et sted hvor man både kunne komme for at spille pool og dart med vennerne, men også blive hængende til langt ud på natten med fest og musik. Vi ville skabe et samlingspunkt, siger Kasper Rasmussen.
Efter det første år blev beslutningen taget om at gå egne veje. Flying Hirsch blev til Jagthytten & Bar 2 – et navn som i dag er blevet synonym med festlige weekender, kolde fadøl og store oplevelser i Hjørrings natteliv.
I stueetagen lever den moderne bodega med poolborde, dartskiver og en afslappet stemning, hvor både unge og ældre gæster mødes over spil og gode historier. På førstesalen i Bar 2 skifter tempoet, når diskoteket åbner dørene og dansegulvet fyldes.

Gennem de seneste to år har stedet haft besøg af nogle af landets største navne. Joey Moe, Annika, Tessa, TopGunn, Branco, Martin Jensen og Ude Af Kontrol er blot nogle af de artister, som har været med til at skabe minder for de mange gæster fra hele landsdelen.
– Det betyder meget for os at kunne hente så store artister til Hjørring. Folk skal ikke nødvendigvis tage til Aalborg eller de større byer for at få de oplevelser. Vi vil gerne vise, at nattelivet i Hjørring også kan noget særligt, fortæller Kasper Rasmussen.
Men selvom store navne på plakaten har været en vigtig del af rejsen, er det ifølge indehaveren gæsterne selv, der har skabt stedets identitet.
– Det vigtigste har altid været stemningen og fællesskabet. Vi har fået en masse faste gæster, som nærmest føler sig hjemme her, og det er nok det største skulderklap man kan få i vores branche.
Og netop fællesskabet skal fejres med manér i denne weekend, når Jagthytten & Bar 2 inviterer til stor fødselsdagsfest.
Fredag skydes festlighederne i gang med fadøl til bare 2 kroner fra klokken 21 til 23, mens der også vil være 10 små shots til 20 kroner. Senere på aftenen går Louis Jarto på scenen klokken 23 – og der er gratis entré hele aftenen.
Lørdag skrues der endnu længere op for festen, når Ude Af Kontrol endnu en gang gæster huset. Sidste gang trioen lagde vejen forbi, blev huset testet maksimalt af trykket fra de festglade gæster.
– Sidst de var her, var vi i tvivl om huset kunne holde. Er du sindssyg, den fik gas. Men huset er ikke styrtet sammen endnu, så vi giver den et skud mere, siger han med et smil.
To år efter åbningen er ambitionerne fortsat de samme som på første dag: at skabe oplevelser, mennesker husker. Og hvis man spørger Kasper Rasmussen, er festen langt fra slut endnu.
– Vi er kun lige begyndt.


