Lørdag gik turen til Final4 i Herning for Taars-Ugilt IF Håndbold. Det blev en dag som bød på både egne kampe og store håndboldoplevelser i Jyske Bank Boxen.
Inden turen gik mod Herning, havde TUI Håndbold selv 4 hold i aktion til mini Final4. Klubben var afsted med både drenge og piger fra U11 til U13, og dagen begyndte allerede kl. 5.30 fra Tårs Hallen. Det er tidligt – meget tidligt, men det kunne man ikke mærke på spillerne. Trods den tidlige afgang var alle 100 % klar og fulde af energi.

I løbet af formiddagen spillede alle hold tre kampe hver. Der blev kæmpet, heppet og spillet flot håndbold. Endnu vigtigere blev der grinet og hygget på tværs af holdene. Præcis som det skal være, når man er afsted sammen – fællesskabet fyldte mindst lige så meget som resultaterne.
Senere gik turen til Boxen, hvor spillerne skulle opleve ægte Final4-stemning i Jyske Bank Boxen. Først overværede de semifinalen mellem Sønderjyske og TMS Ringsted – en intens kamp med masser af tempo og fight.

Kl. 16.10 startede den kamp, som alle spillerne havde ventet på: Aalborg Håndbold mod rivalerne GOG Håndbold. Stemningen i hallen var elektrisk, og det blev en kamp med masser af nerve. Heldigvis gik det som håbet, og Aalborg Håndbold sikrede sig en plads i søndagens finale – til stor jubel blandt mange af TUI-spillerne.
Det blev en lang, men fantastisk dag med masser af håndbold, fællesskab og store oplevelser. Sådan en tur styrker sammenholdet i klubben og giver de unge spillere minder – og motivation – de tager med sig videre på banen derhjemme.
TUI Håndbold kan se tilbage på en dag, hvor både de små og de store kampe fik lov at fylde. Og vigtigst af alt: En dag hvor håndboldglæden var i centrum.


