Cykelturene for store gruppe nordmænd fra Hirtshals til Skagen har den seneste tid skabt debat især efter et forløb, som udviklede sig uheldigt ved Råbjerg Kirke.
Ifølge Tversted Borger- og Turistforening blev der efterladt affald, ligesom gruppens opførsel ved kirken ikke levede op til de forventninger, der bør være til gæster i lokalområdet.
Bestyrelsen i Tversted Borger- og Turistforening understreger dog samtidig, at de populære cykelture for norske gæster ikke generelt giver anledning til problemer. Turene har fundet sted i omkring 15 år og er som regel foregået under ordnede forhold.
De mange cykelturister er da også en gruppe, som flere lokale erhvervsdrivende har stor glæde af i Tversted.
– Tversted skal fortsat være et sted, hvor gæster føler sig velkomne, lyder det i et nyhedsbrev fra foreningen, som samtidig peger på vigtigheden af, at besøg i området sker med respekt for naturen, lokalområdet og de mennesker, der bor der.
Foreningen ønsker nu at få afklaret, hvem der har ansvaret for de konkrete arrangementer, og hvordan man fremover kan forebygge lignende episoder.
Tversted Borger- og Turistforening deltager i Hjørring Kommunes Turismeforum, og Birthe Østergaard Østergaard tager sagen med videre til næste møde. Her vil foreningen opfordre til dialog med de ansvarlige arrangører om både planlægning, adfærd og oprydning efter turene.
Målet er ifølge foreningen ikke at begrænse turismen, men at sikre, at de mange besøgende fortsat bliver en positiv del af livet i Tversted og resten af området.


