Efter flere års arbejde og justeringer er Vandplanprojektet ved Bindslev Gl. Elværk tæt på sin endelige afslutning. Selve anlægsarbejdet til fisketrappen blev færdiggjort i november 2023 og godkendt af staten, men siden har projektet krævet en række tilpasninger for at sikre, at anlægget fungerer efter hensigten.
I 2024 og 2025 har Hjørring Kommune arbejdet med fase 2 af projektet, som omfattede tre centrale elementer: justering af indløbsbygværket, etablering af en ny gangbro og forbedring af ophalerpladsen for kanoer. Disse tiltag har været nødvendige for at optimere både vandforsyningen til elværket og de rekreative muligheder i området.
Tekniske udfordringer og løsninger
Indløbsbygværket, der skal lede vand ind i kanalen til elværket, har været en af de største udfordringer. Det oprindelige gitter stoppede til på grund af materialetransport i Uggerby Å, hvilket begrænsede vandmængden til elværket. Efter dialog med eksperter blev der i juni 2025 monteret et nyt gitter med en spuleanordning, som indtil videre har løst problemet. Løsningen skal dog testes under høj vandføring.
En ny stålgangbro er bestilt og forventes opsat i uge 14 i 2026. Broen er designet i samarbejde med styregruppen for Bindslevs Grønne Kulturarv og vil gøre det muligt at færdiggøre de sidste stistrækninger kort efter. Den gamle bro undersøges for mulig genanvendelse et andet sted i området.
Ophalerpladsen for kanoer er blevet justeret i dialog med lokale kanoudlejere. En brugerundersøgelse i sommeren 2025 viste stor tilfredshed blandt både sejlere og udlejere, hvilket understreger projektets rekreative værdi.
Fremtidig drift og udvikling
Området kræver fortsat vedligeholdelse, herunder oprensning af kanalen og forbedring af stier. Når den nye bro er på plads, afsluttes projektets fase 2, og området overgår til almindelig drift. Den videre udvikling forankres lokalt i regi af Bindslevs Grønne Kulturarv, som allerede har nye initiativer på vej, herunder et velkomsthus.
Projektet har ikke kun styrket naturen ved at skabe bedre gydeforhold for fisk, men også givet nye muligheder for friluftsliv og sundhedsfremmende aktiviteter. Den samlede økonomi holder sig inden for rammerne, og alle erstatninger er udbetalt. Kommunen har desuden afsat midler til en mulig renovering eller udskiftning af elværkets turbine, som afklares i 2026.
Med opsætningen af den nye bro til foråret 2026 kan Hjørring Kommune endelig sætte punktum for et projekt, der har været undervejs i flere år – og samtidig åbne døren for nye lokale initiativer langs Uggerby Å.
Bilag til byrådets dagsordenspunkt om ovenstående
- Bilag 1 Sagsfremstilling 4 marts 2025
- Bilag 2 Brugerundersøgelse
- Bilag 3 Aftale om ny turbine Bindslev Gl Elværk
- Bilag 4 Billeder af det færdige projekt
Kilde Hjørring Kommune.



Projektet er ikke færdigt før der er monteret et gitter der passer med det der står i afgørelsen fra klagenævnet. Uanset Hjørring Kommune har ” en anden fortolkning” af afgørelsen. Sagen vil blive genoptaget det lover jeg