Den 6. februar bliver Vendelbohus centrum for en musikalsk oplevelse ud over det sædvanlige, når Jens Varmløse indtager scenen med sit anmelderroste koncept Guitar På Nordjysk.
Publikum kan som altid forvente virtuost akustisk guitarspil, krydret med vendelbohumor og personlige fortolkninger af klassikere. For Varmløse er koncerten nemlig noget af en personlig milepæl:
“Jeg er både stolt og taknemmelig over, at Vendelbohus har været med på idéen om at lave en koncert med mig alene. Stedet føles jo helt sikkert som en hjemmebane for mig, men det her er jo lidt noget andet. Mig helt alene på scenen med min guitar,” siger han.
Oprindeligt havde han forestillet sig en intim koncert i den lille sal, men billetsalget har allerede overgået forventningerne.
“Jeg tænkte umiddelbart, at det ikke ville være realistisk i den store smukke sal. Men lederen Jimmy på Vendelbohus mente helt bestemt, at det skulle være der, og heldigvis havde han ret. Opbakningen har været fantastisk,” fortæller Varmløse.
Konceptet Guitar På Nordjysk har været undervejs i flere år:
“Jeg fik idéen til overskriften for længe siden, seks år, tror jeg. Men det er først de seneste år, jeg har fået lyst til at prøve kræfter med rigtige koncerter, hvor folk lytter til, hvad jeg spiller. Det er en kæmpe forskel fra at spille glad røvballemusik til fester,” tilføjer han med et smil.
Aftenen byder som allerede antydet på fingerspil i verdensklasse, instrumentale versioner af kendte sange og humoristiske indslag på vendelbomål. For Varmløse er det en rejse fra værtshusets baggrundsmusik til rampelysets fulde fokus:
“At stille sig op, hvor publikums opmærksomhed er rettet direkte på mig alene, kan godt være ret angstprovokerende. Men nu er det mig, der bestemmer alt, hvad der skal ske, og det er både skræmmende og fantastisk,” slutter den lokale musiker.
Billetterne til koncerten er allerede sat til salg, og arrangørerne opfordrer til at sikre sig en plads i god tid. For dem, der værdsætter humor, nærvær og guitar på højeste niveau, er denne aften på Vendelbohus en kulturel begivenhed, man ikke bør gå glip af.
Kl. 20:00



