Traditionen tro indledte Venstres byrådsgruppe onsdag efterårssæsonen med sommergruppemødet, som i år var henlagt til Løkken.
– En dejlig gåtur på stranden, på måske årets varmeste dag, med besigtigelse af Løkken Moleleje og De Maritime Huse. Med Stefan Karlborg som veloplagt og lokalkendt guide fik byrådsgruppen et godt indblik i dette flotte område, der også omfatter Redningshuset og de mange hvidmalede badehuse. Og vi var så heldige at kunne følge ophaling af en kystbåd. Det var også dejligt at se de mange mennesker, der var samlet på stranden og ved de mange spisesteder, fortæller gruppeformand Jørgen Christensen.
Afslutningsvis hyggede politikere og ledsagere sig med god mad hos Helle og Stefan Karlborg. Og for en gangs skyld var der ifølge gruppeformanden ikke en lang dagsordenen, men plads til afslapning og socialt samvær i en rigtig god stemning.
– Vi måtte undvære vor gode kollega Claus Mørkbak Højrup, som om eftermiddagen var blevet stukket af en bi i munden, og måtte forbi lægevagten. Claus har det efterfølgende godt, lyder det beroligende fra Jørgen Christensen.
Venstres byrådsgruppes sommergruppemøder har i denne byrådsperiode været afholdt i Tversted, Hirtshals, Lønstrup og altså nu Løkken, som er de fire vigtige turistbyer i Hjørring Kommunes.


