Når Lønstrup Madakademi åbner i februar 2027, bliver det med en anderledes skolemodel, hvor undervisning og praktisk arbejde går hånd i hånd.
Over syv måneder skal eleverne både lære madhåndværket fra bunden og være med til at drive restaurant, café og bageri i Lønstrup.
Forløbet er bygget op som en kombination af et selvbetalt skoleophold og en ansættelse på overenskomstmæssige vilkår. I starten er der primært fokus på undervisning, og senere begynder eleverne gradvist at få løn, i takt med at driften fylder mere. Ambitionen er, at et fuldt forløb samlet set går i nul.
Nu har Sparekassen Danmark og Lønstrup Madakademi indgået et samarbejde, som skal gøre modellen mere tilgængelig for unge fra hele landet.
Samarbejdet betyder, at kommende elever får mulighed for mellemfinansiering af egenbetalingen i den første del af forløbet – frem mod at de selv begynder at tjene pengene hjem gennem arbejdet på akademiet.
“Hvis vi gerne vil nå bredt ud og skabe en ny vej ind i madhåndværket, så er det vigtigt, at økonomien ikke bliver en unødvendig barriere. Derfor betyder det meget for os, at Sparekassen Danmark vil være med til at gøre forløbet mere tilgængeligt for flere unge,” siger Johannes Haandsbæk Vestergaard, initiativtager til Lønstrup Madakademi.

Hos Sparekassen Danmark ser man samarbejdet som en mulighed for at støtte et projekt med både lokal og samfundsmæssig betydning.
“Lønstrup Madakademi er et projekt, som både skaber muligheder for unge mennesker og bidrager positivt til udviklingen i lokalområdet. Derfor giver det god mening for os at støtte op om en model, der kan gøre forløbet mere tilgængeligt for flere. Vi håber, at samarbejdet kan være med til at sikre, at motivation og lyst bliver vigtigere end størrelsen på opsparingen,” siger Casper Nissen Larsen, afdelingsdirektør hos Sparekassen Danmark.
Lønstrup Madakademi bliver etableret i Lønstrup ved Vesterhavet og forventer at optage det første hold elever i februar 2027.


